خانه » مبتلایان به صرع حق اخذ گواهینامه ندارند

مبتلایان به صرع حق اخذ گواهینامه ندارند

2+

طبق قوانین موجود، بیمار صرعی مشمول، می‌تواند متقاضی معافیت پزشکی از حوزه نظام وظیفه شده و چنانچه بیماری‌‏اش تحت کنترل دارو باشد پس از گذشت سه سال ازمعافیت خدمت سربازی می‌‏تواند گواهینامه بگیرد اما صدور گواهینامه برای افراد مسلم به صرع مجاز نیست.

مصطفی خرم رودی در همایش قوانین اجتماعی صرع افزود: برای تایید نهایی بیماری صرع باید بیماری به شیوه کلینیکی و پاراکلینیکی در یکی از مراکز نظامی یا دانشگاهی به تایید برسد و در شیوه کلینیکی پزشک شاهد حملات تشنجی و در شیوه پاراکلینیکی نوارهای مغزی بیماری تایید می‌‏شود.

وی ادامه داد: بیماران مبتلا به صرع تحت کنترل با دارو می‌توانند سرباز، اما معاف از خدمات رزمی شده و چنانچه سرباز با معافیت رزم حین خدمت به حملاتی دچار شود در مرکز، کمیسیونی تشکیل تا بررسی‌های مجدد صورت گیرد.


 

دانلود بسته طلایی سوالات آیین نامه ۹۷

 
خرم رودی اخذ گواهینامه را برای بیماران مسلم به صرع به دلیل خطرآفرینی غیر مجاز دانست و درباره مصروعین تحت کنترل با دارو گفت: چنانچه فرد مصروعی که بیماریش به درستی تحت کنترل داروست متقاضی اخذ گواهینامه رانندگی باشد، در صورتی گواهی نامه صادر می‌شود که سه سال از صدور معافیت خدمت وی گذشته باشد و سپس گواهینامه مشروط یک ‌ساله برای وی صادر می‌شود.

مهدی صابری، رییس بخش روانپزشکی پزشکی قانونی نیز در این همایش گفت:در صرع موضعی واقع در لب تمپرال مصروع حرکات اتوماتیکی را ناآگاهانه بروز می‌دهد که می‌تواند به ارتکاب جرم منتهی شود؛ اما این به راحتی از طریق تست‌های تشخیصی غیرعمدی بودن آن قابل شناسایی است.

وی با اشاره به شیوع بیشتر صرع بزرگ با علایم و نشانه‌هایی چون تشنج، دست و پا زدن، دفع بی اختیار ادرار و برای دقایقی به خواب فرو رفتن گفت: در این نوع از صرع هیچ ارتباطی بین صرع و ارتکاب جرم وجود ندارد.

رییس بخش روانپزشکی پزشکی قانونی، از سوء مصرف الکل و مواد مخدر، قطع ناگهانی داروی صرع به عنوان عوامل تشدید کننده بروز رفتارهای خشونت بار یاد کرد و افزود: کم خوابی در بیماران مبتلا به صرع سبب افزایش تحریکات الکتریکی مغز و کاهش آستانه تحمل در برابر استرس می‌شود.

2+

۱۰ نظر

 1. سلام.من۱۲ماه خدمت کردم ودرعین خدمت یکبارتشنج گرفتم که بعدکمیسیون گرفتن ومعاف دائم شدم وهیچ دارویی هم مصرف نکردم ونمیکنم ولی گواهینامه بهم نمیدن بایدچکارکنم نیازضروری هم دارم کارم رانندگی هستش والان۸سال میگذردکه یکبارهم دچارنشدم ممنون میشم مراراهنمایی کامل کنیدچکارکنم کجابرم کارم درست شود

 2. سلام من معافیت صرع گرفتم الان دوسال دارو مصرف نمیکنم دکتری گفتن سلامت کاملتو بدست اوردی الان وسه گواهینامه اقدام کردم میگن بهت نمیدن حتی کمسیون برام‌تشکیل ندادن هر جی میگم سالمم. چیکار کنم راهنماییم کنید تورو خدا.

 3. سلام.من هفت سال پیش بخاطر صرع معاف شدم.الان شش ساله که درمان شدم و هیچ دارویی مصرف نمیکنم.حالا که برای دریافت گواهینامه اقدام کردم اجازه دریافت گواهینامه رو به من نمیدن.لطفا راهنمایی کنید که من باید چکار کنم.**

  • بازم به شماها من یبار تو ۵ماهگی تبم بالا رفت اشتباه کردم اینو گفتم الان۲۰ساله نه اتفاقی برام افتاده نه دارویی مصرف کردم ولی واسه گواهینامم اذیتم میکنن
   نوارمغزی گرفتم مشکلی ندارم ولی بازم دکتره میگه ی ساله اینا برااینکه یکم پول بیشتربگیرن مردمو اذیت میکنن خداازشون نگذره

 4. سلام من صرع .از نوع گراندیمال و پنج نوع دیگه داشتم و سال ۸۷ معاف شدم بار اول سال ۸۷ رفتم گواهینامه بگیرم گفتند بورو علت معافی را بیار وقتی گفتم گفتند هری گواهینامه خبری نیست بعد چند سال دوباره رفتم فرستادند کمیسون و مشروط یک ساله گرفتم و الان سال ۹۷ پایه دور را دوباره با کمیسیون گرفتم .ایه سوال ایا پایه یک را هم با کمیسیون میدند ؟؟؟؟من از ستل ۷۸ دیگه دچار صرع نشدم

 5. سلام و عرض ادب من بیماری صرع دارم چهار سالی میشه که از معافیتم گذشته ولی میگن طبق قانون از اول سال ۹۷ اجازه تشکیل کمسیون ندارن آیا راهی هست که من گواهینامه بگیرم

 6. با سلام. من میخواستم گواهینامه بگیرم اما به تازگی به دلیل بیماری صرع نفع شده ام.اما حدود ۱۰ سالی است که تحت درمان هستم و ۷-۸ سالی است که بیماری دیگر سراغم نیامده و با دارو کنترل میشود. اما مشکل اینجاست که به تازگی از سربازی معاف شده ام.و برای گواهی نامه عجله دارم. چکار کنم؟ لطفا راهنمایی ام کن بید.با تشکر.

 7. با سلام. من میخواهم گواهینامه بگیرم. اما به تازگی به دلیل بیماری صرع معاف شده ام. حدود ۱۰ سال است که تحت درمان پزشک هستم و بیماری ام کاملا برطرف شده و حدودا ۸ سالی میشود که بیماری به سراغم نیامده. من برای گرفتن گواهینامه عجله دارم لطفا راهنمایی ام کنید.

 8. فردا برا بار چهارمه میرم ازمون شهری خدا کنه قبول شم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *